Sposoby wykonania podłogi w saunie
We wszystkich saunach wykonanie podłogi jest jednym z kluczowych momentów. Z reguły temperatura powietrza przy podłodze nie wzrasta powyżej 30 stopni Celsjusza. Pod tym względem izolacja podłogi praktycznie nie wpływa na reżim temperaturowy.
Tradycyjnie podłoga sauny wykonana jest z drewna lub betonu/jastrychu. Przy zastosowaniu z betonu/jastrychu podłogę można wyłożyć płytkami. Na obszarach o łagodnym klimacie można stosować podłogi z ubitej gliny i ziemne.
Podłoga do sauny wykonana z drewna
Najbardziej rozpowszechniona jest produkcja podłóg z desek. Tradycyjnie używane są przycięte deski z łącznikami na pióro i wpust z drewna iglastego. Grubość stosowanych desek wynosi 2,1-5 cm. Takie drewno jest bogate w żywicę, więc jest bardziej trwałe niż podłogi dębowe. Podłoga wykonana w ten sposób, nawet jeśli jest mokra, jest mniej śliska. Aromat sosny jest znany ze swoich relaksujących i terapeutycznych właściwości.
Konstrukcje podłóg drewnianych występują w dwóch rodzajach: z odpływem i bez odpływu.
Podłogi drewniane z odpływem
Podłogi z odpływem to podłogi o nachyleniu (1cm na 100cm) w kierunku otworu odpływowego. Nachylenie zapewnia odprowadzanie nadmiaru wody do rury kanalizacyjnej, która musi mieć średnicę co najmniej 100 mm. Aby uniknąć pojawienia się nieprzyjemnego zapachu, na rurze montowany jest syfon, który zapewnia uszczelnienie wodne. Ciecz jest odprowadzana do sieci kanalizacyjnej lub do szamba. Otwór spustowy jest ozdobiony pokrywą z małymi otworami.
Przed ułożeniem legarów podłogowych należy określić kierunek odpływu wody. Legary powinny być zamontowane poprzecznie w stosunku do rury odpływowej. Idealnym rozwiązaniem jest ułożenie listew równolegle do najmniejszej ściany. Do produkcji legarów należy użyć drewna o średnicy większej niż 140 mm lub drewna 100x100 mm. Są one układane na słupach betonowych lub ceglanych. Pod belkami należy umieścić dwie warstwy materiału hydroizolacyjnego (papy dachowej). U podstawy słupków wylewane są betonowe podkładki ze zbrojeniem.
Aby zapewnić wymagane nachylenie, w belkach wykonuje się niewielkie nacięcia i stosuje się podkładki. Pomiędzy ścianami pomieszczenia a belkami należy pozostawić szczelinę 30 mm .
Pierwszym krokiem jest ułożenie dolnej powierzchni. W dolnej powierzchni mocowane legary, na których montowana jest płaszczyzna z desek niskiej jakości. Na nich układana jest warstwa hydroizolacji (papa dachowa). W puste przestrzenie między legarami jest wylewana warstwa keramzytu. Następnie jest ona ponownie pokrywana papą. Wykończenie podłogi wykonane jest z desek łączonych na pióro i wpust. Zachowując odległość 30 mm od ściany, montuje się deskę startową (z rowkiem wewnątrz).
Po szczelnym ułożeniu desek na powierzchni górnej są one oznaczane np. kolejną cyfrą. Na tym etapie gwoździe powinny być wbite tylko lekko by po ogrzaniu sauny i dobrym zwilżeniu desek, można było łatwo je usunąć. Po dokładnym wyschnięciu deski podłogowe z górnej powierzchni powinny być zdjęte i następnie ponownie ułożone na poprzednim miejscu oraz przymocowane na stałe przy pomocy pary gwoździ. Są one wbijane pod kątem. Po ułożeniu podłogi powierzchnię desek należy dokładnie przeszlifować i dwukrotnie pokryć olejem. Nie zaleca się stosowania farby.
Podłoga drewniana bez odpływu
Podczas montażu podłogi bez odpływu, deski wykończeniowe są od razu mocowane do legarów. W tej konstrukcji nie ma nachylenia. Woda po prostu wchodzi w szczeliny między deskami, wpływa do dołu pod podłogą, z którego powinna być następnie odprowadzona. Aby poprawić odprowadzanie wody pod podłogą, należy wykonać warstwę zagęszczonej gliny ułożonej wzdłuż konturu fundamentu ze spadkiem do dołu lub wylać jastrych cementowo-piaskowy z rowkami
Podłoga betonowa
Podczas konstruowania betonowej podłogi pierwszym krokiem jest wykonanie wykopu z rurą kanalizacyjną. Podłoga składa się z dwóch warstw betonu. Pierwsza (grubość 50 mm) jest wylewana ze spadkiem do dołu.
Po wyschnięciu betonową podstawę wypełnia się keramzytem (grubość 80 mm). Następnie wylewana jest kolejna warstwa betonu, a na niej układana jest siatka wzmacniająca. Na koniec wylewany jest jastrych, który służy do wykończenia podłogi.
Podłogi betonowe przykrywa np. drewnianymi matami (raszkami) lub deskami. Taką podłogę można również wyłożyć płytkami ceramicznymi. Do układania płytek stosuje się zaprawę cementową z dodatkiem płynnego szkła. Montaż odbywa się bezpośrednio na wyschniętej wylewce betonowej. Konieczne jest zachowanie nachylenia podłogi w kierunku otworu odpływowego.
Dla lepszego rozkładu temperatury w pomieszczeniu, powierzchnię podłogi są rozmieszczone na różnych wysokościach. W przedsauniu i saunie powierzchnia podłogi jest odpowiednio o 150 i 30 mm wyższa niż podłoga w umywalni. Aby poprawić cyrkulację powietrza, fundament jest wyposażony w kanały wentylacyjne. Wszystkie elementy drewniane są zabezpieczone środkiem antyseptycznym.